Mentális egészség és MI, Bpest, 2024. november 27. – Beszámoló
A Mentális egészség és mesterséges intelligencia (MEHAI) nemzetközi hibrid workshopot 2024. november 27-én rendeztük meg az Active Assisted Living (AAL) Progamme, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kara (VIK), valamint a HCAIM, PANORAIMA és MI EDIH projektek támogatásával.
A workshopon az alábbi öt szekcióban 16 előadás (közülük egy online) hangzott el:
-
A mentális hanyatlás megelőzése és korai felismerése
-
Igények és lehetőségek a digitalizálásra
-
Megoldások és további lehetőségek MI-vel
-
Emberközpontú MI
-
Az EU MI rendelete és hatásai
A workshop honlapján (https://hcaim.bme.hu/events/mental-health-and-ai/) a teljes program megtalálható angol és magyar nyelven. Az előadások egy kivétellel angolul hangzottak el.
Előzetesen 139-en regisztráltak az ingyenes rendezvényre, közülük 86-an a személyes részvételt, 53-an az online részvételt választották. A jelenléti ívek és a képernyőképek alapján végül 62-en voltak jelen személyesen, és mintegy 20-an online. A személyesen részt vevők között két, Magyarországon tanuló külföldi diák is volt, az online résztvevőknek mintegy a fele csatlakozott külföldről.
A rendezvény résztvevőit dr. Imre Sándor professzor, a BME VIK dékánja üdvözölte. Emlékeztetett arra, hogy a Karon mintegy negyven évvel ezelőtt kezdődött el a gépi tanulás kutatása és oktatása, harminc éve pedig az egészségügyi mérnöki képzés. Az elmúlt évtizedekben a korai szakértői rendszerektől a képalkotáson és a modellezésen át a mentális egészség méréséig és megőrzéséig számtalan projektben foglalkoztak a Kar munkatársai és hallgatói az orvosi diagnosztikát és terápiát segítő módszerek és eszközök kutatásával és fejlesztésével, melyeknek a mesterséges intelligencia (MI) utóbbi években tapasztalt robbanásszerű fejlődése hihetetlen lendületet adott, hatalmas lehetőségekkel és jelentős veszélyforrásokkal. Ezért is különösen fontos, hogy a VIK-en a műszaki-tudományos ismeretek átadása mellett egyre intenzívebben foglalkozunk az MI alkalmazásainak humán aspektusaival is, kiemelten az emberközpontú MI kiegészítő mesterképzés (HCAIM) keretében.
Az első szekció orvos-előadói a mentális hanyatlás megelőzésének és korai felismerésének fontosságáról és lehetőségeiről, továbbá a digitális megoldások, köztük az MI alkalmazásának jelentőségéről beszéltek. A második szekcióban egyrészt az idősgondozást segítő digitális megoldások iránti igényekről szóltak a szociális ellátásban dolgozó előadók, másrészt olyan fejlesztés alatt álló alkalmazásokat ismerhettünk meg, amelyek többek között az online szűrővizsgálatokat és a diagnosztikát segíthetik. A harmadik szekció előadásai a mentális hanyatlás diagnosztizálását segítő, egyre inkább a gépi tanulást, mesterséges intelligenciát alkalmazó kutatásokat, fejlesztéseket mutattak be. A negyedik szekció előadói az MI alkalmazások humán aspektusaival, köztük az etikai kérdések jelentőségével, és mindezek oktatásával foglalkoztak, miközben vázolták a közelmúltban zárult HCAIM eredményeit és a közeljövőben induló PANORAIMA projekt célkitűzéseit. Az utolsó, ötödik szekcióban az európai uniós MI jogszabályról és alkalmazásának egyes következményeiről szólt két előadás, a harmadik pedig a KKV-k és közintézmények számára ingyenes képzést kínáló MI EDIH projektet mutatta be.
Az előadások közötti szünetekben a résztvevők kipróbálhatták a MentalFitness alkalmazást. Több résztvevővel beszélgettünk a MentalFitness alkalmazás használhatóságáról különféle szituációkban, pl. házorvosi rendelőkben, idősklubokban, otthoni környezetben, prevenciós célokra, hatásvizsgálatokban. Néhány esetben új szakmai kapcsolatok jöttek létre.
A prezentációk és az eseményen készült képek elérhetők, lásd az oldalsávot. Töltse le a beszámolót PDF-ben!